На допомогу вчителю












Виховний захід
  "Моя любов - Уераїна і математика"
Мета: ознайомити студентів із життям і науковим внеском Михайла Кравчука; визначити його значення для української та світової математики; розвивати в студентів культуру спілкування, логічне мислення, пам'ять, спостережливість; виховувати почуття поваги до Батьківщини, до життя та діяльності відомих діячів культури й науки України.
Обладнання: портрет Михайла Кравчука, Архипа Люльки, Сергія Корольова, Володимира Челомея – учнів М.Кравчука; студентські газети, буклети та презентації про життя та діяльність вченого; книги,  плакат «Моя любов – Україна і математика», персональний комп’ютер, мультимедійний проектор, мультимедійна дошка, програмне забезпечення.
Міжпредметні зв’язки: математика, історія, українська література.

Хід заходу

Знамениті земляки є нашими духовними
                                                       орієнтирами, учителями, нашою духовною
                                                       опорою і гордістю перед усім світом
Григорій Сковорода

Ведучий 1.
(слайд 1)
Щедра талантами українська земля подарувала людству не тільки чудових співаків, композиторів, письменників, а й визначних науковців. Одне із найпочесніших місць серед них належить видатному українському математику, академіку Всеукраїнської Академії Наук, автору фундаментальних досягнень у різних галузях математики Михайлові  Кравчуку.
Ведучий 2.
(слайд 2)
Великий вчений-математик стає майже легендарною постаттю. «Син Неба», «Поет німого числа», «Лицар математики», «Учений з обличчям Христа», «Творець музики чисел», «Титан математичної думки», «Корифей математики», гордість українського народу і математики – ось неповний перелік тих епітетів, якими його нагороджують і науковці, і письменники, і журналісти…
Людина, педагог, науковець, він ще у 20-ті роки ХХ століття почав виводити українську науку на обрії світового визнання.
Ведучий 4.
Доробок генія належить цілому світові. І це правильно. Але серце кожного належить своїй і тільки своїй Вітчизні.
Ведучий 3.
(слайд 3)
Михайло  Кравчук жив і горів безмірною любов`ю до України, математики і  увесь свій короткий вік працював невпинно й творчо на благо науки, освіти рідного народу.
«Моя любов – Україна і математика»  – таким було його творче кредо.
Якось Михайло Кравчук сказав: «Часто ми чуємо, що математика – наука суха, абстрактна. Може, для когось воно й так. Та тільки не для інженера! Немає у світі машин, які б ішли не від математики, немає повнокровного життя творця техніки без цієї науки... Тим-то вона, математика, для вас має стати душевною потребою, коли хочете, хлібом і піснею».
Саме хлібом і піснею була математика для Михайла Кравчука. Мабуть, він був тією дитиною, що народилася з формулами та числами в голові.
Ведучий 1.
(слайд 4)
Народився майбутній вчений 27 вересня 1892 року у селі Човниця Ківерцівського повіту на Волині. Саме в цьому селі  жила родина Михайла Пилиповича Кравчука. Прадіди і діди вченого займалися землеробством, були серед них і майстри шевської, і ковальської справи.
Батько майбутнього вченого був землеміром. Він закінчив Петрівсько-разумовську академію. І як справжній сільський інтелігент, зробив усе можливе, аби допитливий син одержав достойну освіту.
(Зараз  рідне село математика має такий вигляд. Є клуб, будується церква…)
(слайд 5)
Ведучий 2.
Мати – Адельфіна Фрідріхівна, була жінкою надзвичайно освіченою, знала кілька іноземних мов, і, живучи в Човниці,  намагалася всім прививати любов до української.
Саме вона навчила своїх дітей бездоганно розмовляти рідною мовою, водночас навчала їх французької, німецької, польської, італійської та російської мовам. Крім цього, добре знала світову літературу, історію, грала на фортепіано, було доброю, чуйною.
Своє життя вона присвятила вихованню дітей, готувала їх до школи сама, а тому початкову освіту Михайлик здобув удома.
Ведучий 3. 
Потяг до математики проявився у Михайла ще під час навчання у луцькій гімназії, яку він закінчив 1910 року з золотою медаллю та переїхав до Києва, де вступив на математичне відділення фізико-математичного факультету університету святого Володимира.
Ведучий 4. Пройдімось разом сторінками дитячих і студентських років Михайла Кравчука.

Перегляд фрагменту відеофільму «Голгофа Михайла Кравчука».
(частина 1)
        Ведучий 1.
(слайд 6)
У 22 роки Кравчук отримує дипломом 1-го ступеня, закінчує фізико-математечний факультет університету св. Володимира, у 25 стає приват-доцентом кафедри математики, у 33 – доктором наук.
Стрімка кар’єра – не завжди показник таланту. Але у випадку з Михайлом Кравчуком – це лише належне вшанування виняткової ерудиції, працьовитості, ширини наукових уподобань ученого.
Математика не полишала його ніколи. У 1928 році він їде на Міжнародній конґрес математиків до Італії. Лише за нетривалий час цього відрядження Кравчук пише 10 статей та велику працю “Алгебраїчні студії над аналітичними функціями”. Саме там, на конґресі, він встановлює особисті дружні стосунки з видатними вченими. Згодом Михайла Кравчука обирають членом математичних товариств Німеччини, Франції, Італії.
Ведучий 2.
У 37 років Михайло Кравчук стає дійсним членом Всеукраїнської академії наук.
29-й і наступні короткі вісім років – найплідніші в творчості видатного математика.
Вільно володіючи кількома мовами (французькою, німецькою, італійською, польською, російською) він писав ними свої наукові праці, але найчастіше – рідною. Вона й до сьогодні – добротний зразок українського науково-математичного стилю.
Ведучий 3.
Михайло Кравчук зробив значний внесок у теорію диференціальних та інтегральних рівнянь, теорію ймовірності, математичну статистику, історію математики, його роботи (понад 180 наукових праць, у тому числі більше 10 монографій) й дотепер використовуються математиками в різних країнах світу. Залишається тільки дивуватися, відкіля він брав сили на все. Михайло ж не був сухим кабінетним вченим. Мав родину, багато друзів, учнів, був чудовим педагогом...
Ведучий 4.
«Мій скарб – це знайдені в народі таланти. Помітити їх, не дати зів’яти – хіба це не честь для патріота?» – говорив Михайло Кравчук.
Повністю втілити свої слова йому пощастило в одному з найкращих своїх учнів Архипові Люльці – відомому українському вченому, генеральному конструкторові авіаційних двигунів.
Здібного сільського хлопчика М. Кравчук помітив, коли працював як учитель та директор школи в селі Саварці (на Богуславщині ). Люлька завжди пам’ятав свого вчителя, допомагав його родині, а вже пізніше, у московській квартирі Архипа Люльки, де на чільному місці, завжди висіли портрети Шевченка та Кравчука, з великою повагою звучало його ім’я.
Ведучий 1.
Особливої уваги заслуговує викладацька діяльність М. Кравчука у Київському політехнічному інституті. Варто згадати хоча б одного з його славнозвісних учнів – Сергія Корольова, у майбутньому – будівничого космічних кораблів, а тоді – молодого одеського робітника.
Ведучий 2.
Сучасники Кравчука однією з великих його педагогічних заслуг вважали вміння винятково просто, зрозуміло пояснювати найскладніші математичні положення, до того ж добірною, вишуканою, гарною українською мовою. На його лекціях ніколи не було вільних місць, приходили слухати біологи, хіміки, філософи, філологи, робітники.
Приходили вчитися якщо не математики, то умінню викладати, володіти мовою.
Ведучий 3.
За впливом на слухачів та популярністю лекцій Михайла Кравчука можна порівняти лише з поетом Миколою Зеровим, великим приятелем Кравчука. Дружина Зерова згадувала, що Михайло Кравчук дуже любив літературу, з задоволенням слухав Миколу, часто дарував йому свої наукові праці.
Коли у 1935 році Зерова репресували, Кравчук як міг, морально та матеріально, підтримував його дружину. Пізніше це теж йому згадають у слідчих органах. Але він був не просто вчений, а Громадянин і Людина, тому не міг чинити інакше.
(слайд 7)
         Ведучий 1.
Особливий талант Михайла Кравчука як педагога і донині живе у спогадах його студентів.
(інсценізація).
Павло Бондаренко, колишній студент Київського університету

Студент 1.
Пригадую його лекції – живі, дотепні. Формули на дошці не писав, а малював, як митець-кресляр, тримаючи крейду завжди тільки двома пальцями. Рухи пластичні.
 Дійшовши до правого краю дошки, описував півколо правою ногою і опинявся біля лівого краю…
А мова його! – відшліфована, барвиста, з багатющою лексикою, справжня українська мова! Записуй і подавай до друку.


Ведучий 2.
Надія Суровцова, українська громадська діячка, публіцист, довголітній політв’язень
Студент 4.
Читали ми дуже мало, не було як. Вечорами я ходила на український вільний університет, слухала лекції  Михайла Кравчука.
 Мене вабило, що він викладав вищу математику українською мовою. На його лекціях ніколи не було вільного місця, слухати його лекції приходили також біологи, хіміки, філософи, філологи, робітники…

Ведучий 3.
Валерій Ревуцький, студент Київського політехнічного інституту
Студент 2.
Мабуть, не лишилось вже багато з тих, хто зустрічався з ним, тому хочу додати кілька слів про цю людину. Я не математик, але колись був студентом Київського політехнічного інституту, потім зустрічався з ним особисто…
У 1929 році мені судилося бути присутнім на лекції академіка М. Кравчука в Київському політехнічному інституті, де він читав лекції з вищої математики. Лекція була розрахована на студентів нашого інституту, проте на лекцію прийшло багато студентів з Київського університету.
Вражала  не тільки досконала українська мова викладача, але й його закоханість в тему, яка подавалась в ідеально чіткій формі, навіть з певними, до місця, жартами.
У 1930 році я зустрівся з вченим у Преображенському скиті на відпочинку. Академік М. Кравчук був душею молоді. Він брав участь у волейбольних змаганнях, в ставленні шарад.
Невимовний жаль охоплює, коли усвідомлюєш, що ця чудова життєрадісна людина стала жертвою сталінського терору…
 десь на початку 1938 року його було заарештовано і він зник назавжди…
Ведучий 4.
Колишній студент Київського авіаційного інституту, пізніше – полковник М. Железняк
Студент 3 :
Пригадую його так: середнього віку, з короткою ледь-ледь посрібленою борідкою; густою чорною шевелюрою. Стрункої статури, трохи вище середнього зросту, легко рухомий.
 Завжди бадьорий, з лагідним голосом і чіткою мовою, він дуже легко викладав і найскладніші з розділів. Думки його чітко нанизувались на якийсь стрижень, випливали одна з іншої, наче рядки в талановитого поета…
Напруга тридцятих – сорокових років  та громадська незлагода дев’яностих не стерли образ цієї людини в моїй пам’яті…
Мабуть, це дійсно була Людина – особистість – академік  Кравчук.
Ведучий 1.
Громадянську сутність Михайла Кравчука найкраще відображає одна з характеристик, надіслана у Всеукраїнську  Академію наук у зв’язку з висуненням його кандидатури у дійсні члени академії:
«Те, що він вчений-громадянин доводить, що майже жодне явище у створенні математичноїнауки не сталося без нього. З рядків його життєпису видно, що за його участі закладалися першiукраїнськi школи в мiстi i поселах, перші курси, перші українські університети (народний та державний), писалися, а через брак часу навіть перекладалися математичні підручники, утворювалася математична термінологія або наукова мова, гуртувалися об’єднання українських математичних наукових сил, зав’язувалися відносини з закордонними математичними силами взагалi, а з товаришами-математиками відокремленої, під`яремної Західної України, зокрема. Нічого цього не робилося без найактивнішої участі  М. Кравчука».

(Звучить журлива українська пісня)
Студент 5:Як добре, щосмерті не боюсь я(  В. Стус)
Як добре, щосмерті не боюсь я
і не питаю, чи тяжкий мійхрест,
що перед вами,
судді, не клонюся
в передчуттінедовідомих верст,
що жив, любив і не набрався скверни,
ненависті, прокльону, каяття.
Народе мій, до тебе я ще верну,
як в смертіобернуся до життя
своїмстражданням і незлимобличчям.
Як син, тобідоземно уклонюсь
і чесно гляну в чеснітвоївічі
і в смерті з ріднимкраємпоріднюсь.
                                 (На фоні  трагічної музики...)
         (слайд 9)
Ведучий 2.
Голодомор, репресії, терор 30-х років – все це відбувалося на очах у Михайла Кравчука. Важко сказати, чи здогадувався він, яка доля може його чекати…
 «Служити і богові, й мамоні – не моє покликання. У мене є Батьківщина, є рідний народ!» Чи могла людина з таким переконанням залишитися неторканою у тридцяті сталінські роки? Певно, що ні, згадати хоча б друзів Михайла Кравчука – поетів, закоханих в Україну, - Миколу Зерова та Дмитра Загула.  Михайло усвідомлював, що відбувається. І, незважаючи на все, завжди відмовлявся у відповідь на будь–які пропозиції продовжити наукову діяльність за кордоном.
Був патріотом.
         Ведучий 3.
1937 рокудля професора Михайла Кравчука настає година випробування. Вченого звинувачують у чудовому володінні чужими мовами, у листуванні з чужими та західноукраїнськими математиками, у підтримці «ворогів народу».
З маленької статті, підписаної його вчителем Д. Граве, почалося публічне цькування вченого як «націоналіста».
Ведучий 4.
21 лютого 1938 року Михайла Кравчука заарештовують та висувають йому звісний тоді набір контрреволюційних звинувачень у зрадництві і шпигунстві.
Ведучий 1.
        Судове засідання тривало півгодини.
        В останньому слові М. Кравчук просив дати йому можливість закінчити розпочату працю з математики.
        Вирок оскарженню не підлягав.
       Ведучий 2.       
23 вересня 1938 р. Військова колегія Радянського союзу за участь в антирадянській націоналістичній організації засудила вченого до 20 років тюремного ув'язнення та 5 років заслання на Колимі.
Ведучий 3.
       Каторжна праця в копальнях спричинила цингові рани на руках і ногах, значно ослабила і до того хворе серце. Попри те, незважаючи на підірване у в'язниці здоров'я, М.Кравчука і там займався наукою!
Ведучий 4.
(слайд 10)
9 березня 1942 року Михайла Кравчука не стало...


Замовчи, не жартуй…
чуєш, сурми гудуть,
чуєш, марш похоронний лунає…

Ведучий 1.
Та не було ні маршу похоронного, ні промов, ні почестей, яких він за життя не мав.
…залишився Михайло Кравчук на віки-вічні у колимській мерзлоті.

Звучить пісня « Журавлі».





Ведучий 2.
15 вересня 1956 року вченого було реабілітовано «за відсутністю складу злочину», а ще через 36 років буде поновлено в складі дійсних членів Академії наук України.
Але світ знав про великого мученика, без якого світова математика не могла існувати. Не знав лише, що він – українець.
Ведучий 3.
На сторінках наукових досліджень існували та й нині існують многочлени Кравчука, моменти Кравчука, формули Кравчука.
Його дослідження Японія та США ще у 30-ті роки застосували у своїй системі телебачення та на кілька десятиріч випередили у цій сфері Радянський Союз, який затабуював ім’я вченого.
Ідеї Михайла Кравчука почали досліджуватися щойно в незалежній Україні. Зокрема, справжню вагомість досліджень українського математика у створенні першого комп’ютера вдалося встановити лише у 2001 році завдяки дослідженням Івана Качановського, що підняв архіви Національного музею американської історії у Вашінґтоні.
1992 року ЮНЕСКО занесла ім’яукраїнського математика до Міжнародного календаря найвизначнішихдіячів науки й культури.


Ведучий 3.
Хто має вуха, хай уважно слуха,
що нам голосить благовість важна!
Упала Смерть, а міць живого Духа
Опроменить грядущі времена…

Музей академіка Михайла Кравчука
Ведучий 1. А зараз ми запрошуємо Вас до заочної подорожі в Музей академіка Михайла Кравчука.
(2 студенти показують презентацію)

Студент 1.
 Поглянути на  легендарний життєвий шлях «романтика математики», «поета чисел» можна в єдиному у світі музеї академіка Михайла Кравчука. Він розташований у його рідному селі Човниці.
Студент 2.
Відкриття музею Михайла Кравчука у Човницькій ЗОШ І-ІІ ступенів Ківерцівського району відбулося 16 червня 1987 року з ініціативи тодішнього директора школи – Степана Федоровича Лукашука і його родини – дружини та дочки – педагогів школи.
Це перший музей цього славного сина України.
(слайд 12)
Студент 1.
Його експозиція розповідає про життя, наукову і громадську діяльність Михайла Пилиповича Кравчука за віхами: «Дитячі та юнацькі роки»,  «Навчання в університеті»,  «Педагогічна та наукова діяльність»,  «Період репресій», «Вшанування пам’яті академіка Михайла Кравчука».
Студент 2.
У музеї представлені численні монографії ученого і журнали, в яких друкувався його науковий доробок. Матеріали про використання наукових праць Михайла Кравчука з різних галузей математики, алгебри, математичного аналізу, математичної статистики при конструюванні ракетно-космічних систем, авіаційних двигунів, комп’ютерів.  
Студент 1.
Тут є книги Михайла Кравчука «Листи до принцеси філософського змісту», «Про перетворення кратних інтегралів», «Математика для сільськогосподарських профшкіл» та ін. Зберігається праця вченого, яку використав американський учений Джон ВінтсентАтанасов для створення першого у світі електронного комп’ютера.
Є копії архівних матеріалів про судові звинувачення Михайла Кравчука, медичного заключення про причину його смерті та ін.
Студент 2.
За значні успіхи у пошуковій, експозиційній і збиральницькій роботі, популяризацію наукової діяльності академіка Михайла Кравчука музею присвоєно звання «Зразковий музей».

Підсумкова частина
Ведучий 1.
Академік Михайло Кравчук свою різнобічну наукову діяльність розглядав як справу патріотичну, громадянську. «Моя любов – Україна і математика» – любив наголошувати вчений.
Ведучий 2.
Внесок науковця безцінний. Могутній інтелект українця йшов до фундаментальних розробок своїми, ще ніким не торованими шляхами, не відаючи, що незабаром вони знадобляться для створення перших електронних обчислювальних машин, подолання сили земного тяжіння, розвитку телебачення…
Ведучий 3.
На небосхилі математичної науки сьогодні яскравою зіркою світить ім’я Михайла Кравчука. Воно – зразок для наслідування та продовження його досліджень у працях сучасних і прийдешніх науковців в Україні й далеко за її межами.
Ведучий 4.
Щороку в Україні відбувається вшанування пам’яті Академіка Михайла Кравчука.
Донині проведено 11 Міжнародних наукових конференцій пам’яті видатного математика, видано 3 об’ємні книги наукових праць вченого,  написано сотні статей наукового та науково-популярного характеру про М.Кравчука, а в Національному технічному університеті України «КПІ» відкрито аудиторію ім. М.Кравчука, засновані стипендії М.Кравчука для кращих студентів.
Ведучий 1.
Щоб увічнити ім’я М.Кравчука, Комісія з питань найменувань і перейменувань вулиць в Києві вже схвалила подання  університету про присвоєння одній з київських вулиць імені академіка Михайла Кравчука. А 20 травня 2003 року відбулося відкриття пам’ятника видатному вченому-математикові на території  Київського політехнічного інституту.
 «Моя любов – Україна і математика» – викарбовано на постаменті пам’ятника.
Ведучий 2.Ведучий 3.Минають роки, та формули безсмертні. Михайло Кравчук пережив свою дочасну смерть – життя його триває і далі: у формулах і теоремах в чудесному поєднанні математичних символів та чисел, у спогадах послідовників, у нашій пам’яті.

Перегляд закінчення відеофільму «Голгофа академіка Кравчука».




Геометричні тіла в професії кухарі  кондитера


Форми нарізки овочів
1.Соломка – квадратний переріз 0,2 х 0,2 см., довжина 4 – 5 см.  




2.     Брусочки – квадратний переріз 0,7 х 0,7 або 1х1см.







           

3.     Кубики – великі – 2 – 2,5 см.;  середні – 1 – 1,5 см.; малі – 0,3 – 0,5 см.






Вироби з риби (котлетна маса)

1.     Биточки – d  = 6 см, товщина 2 см – сплющено-округла форма



2. Тюфтельки – d = 3см.; форма кульок












3.Зрази  – овальна форма (натуральна маса








4. Січеники рибні українські – овальної форми








5. Зрази «Хрещатик» - форма кульок





6.     Котлета «Бригантика» -  овально – продовгувата форма



Вироби з м’яса (натуральні порціонні)

Біфштекс – округла форма, товщина 2 -3см.









Філе – округла форма, товщина 4 -5см.





Антрекот – овально – довгастий, товщина 1,5 – 2см.








Ромштекс – овально – приплюснутий, товщина 1,5 – 2см




Натуральна січена маса з м’яса



Біфштекс січений – приплюснуто – округла, товщина 2см.


Шніцель натуральний січений – овально –довгастий, товщина 1см.


Фрикадельки – форма кульок, маса 7  -10г.

Биточки – d = 6см., приплюснуто – округлі, товщина 2см.






Шніцель 
 довжина 12см.; ширина – 6см.; товщина 1см., 
овально-приплюснута
Тюфтельки – d =3см; форма кульок




Печінка по – строгановському 
 форма брусочки, товщина 0,5см.,довжина 4-5см.









Немає коментарів:

Дописати коментар

Шукати в цьому блозі